Write at least three letters to get search result

Searching for <% search %>...

Result for <% search %>

No results for <% search %>

<% translateTitle(group) %>

No more results

Uusi tuolihissi lisäsi laskemista merkittävästi
|2026-04-29

Iso-Syötteen talvikausi kasvoi kaksinumeroisin luvuin – uusi tuolihissi lisäsi laskemista merkittävästi

Iso-Syötteen hiihtokeskuksen talvikausi 2025–2026 päättyi viime viikolla. Kävijämäärä kasvoi kauden aikana ajankohdasta riippuen 10–15 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, ja kasvua nähtiin sekä kotimaisten että kansainvälisten asiakkaiden keskuudessa.

 

– Olemme erittäin tyytyväisiä koko kauden kehitykseen. Erityisen ilahduttavaa on, että kasvu on ollut laajapohjaista ja jatkunut läpi talven, kertoo Hiihtokeskus Iso-Syötteen toimitusjohtaja Heidi Terentjeff-Jaurakkajärvi.

 

Onnistunut kausikorttikampanja näkyi selvästi kauden aikana, mutta kasvu ei rajoittunut pelkästään kausikorttilaisiin.

 

– Uuden hinnoittelumme ansiosta kausikorttimyynti kehittyi erinomaisesti, mutta samanaikaisesti päivä- ja viikkokävijöiden määrä kasvoi. Tämä kertoo siitä, että Iso-Syöte kiinnostaa laajasti erilaisia asiakasryhmiä, Terentjeff-Jaurakkajärvi sanoo.

 

Kotimaisten asiakkaiden osuus kasvusta oli merkittävin, mutta myös kansainvälisten matkailijoiden määrä rinteissä nousi edellisvuosista.

Asiakkaat jonottivat uuteen tuolihissiin hiihtolomaviikolla 8. 

Asiakkaat jonottivat uuteen tuolihissiin hiihtolomaviikolla 8. 

 

Laskumäärät kasvoivat jopa kolmanneksen

 

Yksi kauden merkittävimmistä tunnusluvuista oli asiakkaiden tekemien laskujen määrän voimakas kasvu. Laskujen kappalemäärä kasvoi jopa kolmanneksella edellisvuoteen verrattuna.

 

– Uusi tuolihissi on sujuvoittanut rinnepäivää merkittävästi. Kun hissillä nouseminen on nopeaa ja vaivatonta, asiakkaat ehtivät laskea enemmän ja viihtyvät pidempään, Terentjeff-Jaurakkajärvi kertoo. 

 

Haastavat sääolosuhteet vaativat ennakointia

 

Kuluneena talvena sääolosuhteet olivat paikoin poikkeukselliset, mutta Iso-Syötteen rinteet pysyivät hyvässä kunnossa läpi kauden.


 

Rinnepäällikkö Mikko Törmälän mukaan onnistuminen oli tiimin pitkäjänteisen työn ansiota.

 

– Sää vaihteli paljon, mutta onnistuimme pitämään rinteet erinomaisessa kunnossa aina huhtikuun puoleenväliin saakka. 

 

Rinnehuoltoa tehtiin koko kauden ajan suunnitelmallisesti ja olosuhteita ennakoiden. 

 

– Ennustimme uuden tuolihissin tuovan lisää asiakkaita ja siksi kauden alussa lumetettiin edellisiä kausia enemmän. Kauden edetessä tärkeänä työkaluna käytettiin rinnekoneisiin asennettua lumensyvyysjärjestelmää, jonka avulla lunta osattiin siirrellä eniten kuluviin paikkoihin. 

 

Törmälä korostaa henkilöstön merkitystä.

 

– Lopulta kaikki on kiinni osaavasta ja sitoutuneesta tiimistä. Heidän työnsä näkyy suoraan asiakkaiden kokemuksessa.

 

Kausi kuitenkin loppui hiukan lyhyeen, kun poikkeuksellisen lämmin jakso sulatti lumet rinteiltä ja ympäristöstä ennätystahtiin.

Tuolihissi on kesällä käytössä maisemahissinä ja Iso-Syöte Bike Parkin asiakkaiden käytössä.

Tuolihissi on kesällä käytössä maisemahissinä ja Iso-Syöte Bike Parkin asiakkaiden käytössä. 

 

Katse kesään – tuolihissi palvelee myös Bike Parkissa

 

Talvikauden päätyttyä katseet siirtyvät kesään. Iso-Syötteellä tuolihissi palvelee myös kesäkaudella, ja Bike Park on avoinna säännöllisesti. Aikaisen lumien sulamisen johdosta pyöräilykauden odotetaan alkavan tänä keväänä ajoissa. 


 

– Haluamme kehittää aluetta ympärivuotisena matkailukohteena. Kesä on täysin erilainen aika kokea tunturi ja toivomme että yhä useampi ja yhä kauempaa tulisi tänne kokeilemaan pyöräilyä, nauttimaan luonnosta ja yöttömän yön taiasta.  Odotamme innolla kesää ja tulevaa Bike Park-kautta, Terentjeff-Jaurakkajärvi kertoo.

 

Iso-Syötteen pyörävuokraamo aukeaa 1.6., Bike Park ja maisemahissi 19.6. 

 

Lisätietoja antaa:

Toimitusjohtaja
Heidi Terentjeff-Jaurakkajärvi
0407796500

heidi.terentjeff@isosyote.com

Hissi-info:

  • Kuusipaikkainen Leitnerin tuolihissin avajaisia vietettiin 30.8.

  • Hissin lopullinen maksimi kapasiteetti on 2800 henkilöä tunnissa.

  • Kesäisin jokaiseen tuoliin asennetaan pyörätelineet, yhteen hissiin mahtuu kerrallaan kolme pyörää ja kolme pyöräilijää.

  • Hissin ala-asema sijaitsee Iso-Syötteen Lumimaan ja vuokraamorakennuksen välissä, yläasema aivan tunturin huipulla.

  • Hissi on varustettu toimintavarmalla ja energiaa säästävällä koneistolla.

  • Investoinnin kokonaisarvo on yli 7,5M€ ja se on Euroopan Unionin osarahoittama. Kehittämisavustuksen on myöntänyt Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.EU logo


Lisätieto:

17 monipuolisen rinteen Hiihtokeskus Iso-Syöte sijaitsee Suomen eteläisimmällä tunturilla. Talvisin hissit pyörivät laskettelijoille ja kesäisin pyöräilijöille. Hissitoiminnan lisäksi yrityksen liikevaihto muodostuu vuokraustoiminnasta ja lajiohjauksista. Perheyrityksen omistuksessa on myös hiihtokeskuksen rinteiden juurella sijaitseva 60 huoneen ja neljän sviitin KIDE Hotel by Iso-Syöte.

 

Iso-Syötteen kasvava matkailukeskittymä sijaitsee Pudasjärvellä, luonnonkauniin Syötteen kansallispuiston ympäröimänä 140 km ja noin 1,5 h ajomatkan päässä Oulusta.